Team Sponsors

  2011 Swim Calendar 

June 9, 2011
Arab vs. Gunsterville
Arab warm-ups @ 4:30
Guntersville warmups @ 5:00
Meet starts @ 5:30
Medal Meet Entry DUE TODAY!!!

June 13, 2011
County Meet Entry DUE MONDAY!!!

District Swim Meet @ Guntersville

State Swim Meet @ Cullman

2011 State Qualifying Times
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
2011 Arab Swim Coaches
 Nathaniel Cooper
 Mallory Gutierrez

e-mail:
arabswimteam@gmail.com

 BEGINNER SWIMMERS 9:00 - 9:45
(Swims length of pool unassisted & requires stroke instruction)
Bethani Alexander, Alden Bagget, "Jay-Jay" Bailey, John Campbell Garthwaite, Jordan Gattis, Ashley Gattis, Lindsey Highfield, Hunter Highfield, Jessica Highfield, Emily Hilley, Andie Hyatt, Taylor Jones, Kayleigh King, Kayden King, Patrick Lawler IV, Mattie Lawler, Mallory Mann, Brendan Martin, Rob Martin, Paxton McCrary,
Travin Norris, John Wesson Johnson, James Ed Johnson, Mathew McCrary, Savannah Smith, Emma Stewart, Colin Stewart 
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
INTERMEDIATE SWIMMERS 8:00 - 9:00
(Knowledge & ability to swim 4 swim strokes)
Anna Benefield, Nicholas Knighten, Belle Smith, Ian Cambell,
Ian Martin, Tristin Vanstone, Samuel Chance, Samuel Maze,
Isaac Velazquez, Brooke Drinkard, David Maze, Kyle Winslett,
Shawn Flack, Luke Merrill, Jack Yarbrough, Kaitlynn Herndon, Tanner Monroe, Alex Yarbrough, Spencer Hubbel, Tatam Monroe, Zach Young, Michael Hyatt, Eli Noojin, Blake Griffin, Allie Isom, Kiah Norris, Carson Griffin, Heath Wesley Isom, Talon Norris,
Levi Kennamer, Thomas Phillips, Aubrie Kennamer, Sasha Phillips, Katelyn Kinney, Allie Fowler
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ADVANCED SWIMMERS 6:45 - 8:15
(Mastered technique of 4 swim strokes) 
Annaleigh Baggett, Jade Bailey, Taigen Black, Alie Blackburn, Trey Blackburn, Tanner Bright, Ryleigh Edwards, Sam Graves, Laura Graves, Connor Griffin, Thomas Hall, Justin Helton, Abigail Isom, Kenna Tetrault, Cheyenne Tetrault, Lucas Tetrault, Hannah Thomas, Paige Townsend, Victoria Schomburg, Bethany Merrill, Elijah Quinones, Austin Smith
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
2011 ARPA Swim Board Officers
Aimee Blackburn - President
Wendy Morelan - Vice President
Tracey Griffin - Secretary
Missy Flack - Treasurer
Penny Isom/Missy Flack - Publicity
Anne-Marie Graves - District Representative
Jennifer King
Jennifer Schomburg
Tina Monroe
Amanda Bright
Christy Kennamer

General Swim Team Information

e-mail the board at
arabswimteam@gmail.com