Arab's State Results
Arab Rip Tide 13th in State of 27 teams
Arab Rip Tide 7th in State of Small City Teams
Swimmers brought home 7 medals from State Meet

Tristin Vanstone
8th 25 Free, 18th 25 Back
Colin Stewart 5th 25 Free
Emma Stewart 4th 25 Free, 7th 50 Free
Aubrie Kennamer 7th 50 Back
Levi Kennamer 12th 50 Back
Thomas Hall 8th 50 Fly, 15th 100 Free
Abigail Isom 1st 100 IM, 50 Breast, 100 Free
Laura Graves 5th 50 Fly, 2nd 50 Back, 9th 100 Free
Ryleigh Edwards 16th 50 Fly, 17th 100 Free

8U Boys Medley & Free Relay 4th in the STATE
James Ed & John Wesson Johnson,Tristin Vanstone, Colin Stewart

8U Girls Medley Relay Team 5th in the State
8U Girls Free Relay Team 11th in State
Tatum Monroe, Kayleigh King, Aubrie Kennamer, Emma Stewart

9-10 Free Relay Team 11th in State
Heath Isom, Blake Griffin, Levi Kennamer, Tanner Monroe

11-12 Medley Relay Team 11th in State
11-12 Free Relay Team 9th in State
Thomas Hall, Tanner Bright, Elijah Quinones, Jake Hyatt

13-14 Medley Relay Team 8th in State
Abigail Isom, Laura Graves, Hannah Thomas, Victoria Schomburg
13-14 Free Relay Team 6th in the State
Laura Graves, Victoria Schomburg, Ryleigh Edwards, Abigail Isom 

2011 Arab Swim Coaches
Nathaniel Cooper
Mallory Gutierrez


2011 ARPA Swim Board Officers
Aimee Blackburn - President
Wendy Morelan - Vice President
Tracey Griffin - Secretary
Missy Flack - Treasurer
Penny Isom/Missy Flack - Publicity
Anne-Marie Graves - District Representative
Jennifer King
Jennifer Schomburg
Tina Monroe
Amanda Bright
Christy Kennamer
General Swim Team Information
e-mail the board at

2011 Swim Results 
 Arab vs. Gunsterville Results
Arab vs. Scottsboro Results
Medal Meet Results
Arab vs Albertville Results
County Meet Results
Arab vs Boaz Results
Tri-Meet Results
Arab vs Ft. Payne Results
2011 District Results
2011 State Results
 Pics @

New Team Records
(see bottom of page for all Team Records)

8 Under Boys Medley & Free Relay
James Ed Johnson & John Wesson Johnson,
Tristin Vanstone, Colin Stewart

13-14 Girls Medley & Free Relay
Laura Graves, Ryleigh Edwards,
Kasey Morelan, Abigail Isom

8 Under Boys -
Tristin Vanstone
25 Free, 25 Back

8 Under Girls -
Emma Stewart
25 Free

13-14 Girls - Abigail Isom
100 IM, 100 Free
50 Back, 50 Breast

15-18 Girls - Paige Townsend
100 IM, 50 Fly, 50 Back